Transferowe podsumowanie

Właściciel klubu Dmitry Rybolovlev przed rozpoczęciem sezonu dokonał sporego przemeblowania kadry. Letnie okienko było najbardziej aktywnym okresem transferowym w historii całego klubu. Łącznie udało nam się pozyskać trzynastu zawodników, a odeszło aż dwudziestu. Kwota wydana na nowych piłkarzy robi wrażenie – 166,2 milionów euro. W plotkach związanych z ”mercato” przewinęło się około sto nazwisk (jak nie więcej), które były łączone z AS Monaco. Może od początku…

Wszystko zaczęło się od znanej i cenionej dwójki z FC Porto. Ofensywny pomocnik Joao Moutinho zasilił nasze szeregi za kwotę 25 milionów euro, a 21-letni kolumbijski skrzydłowy James Roudriguez kosztował 20 milionów więcej. Następnym posunięciem transferowym także był zawodnik, który kiedyś występował w klubie z północy Portugalii. Doświadczony Ricardo Carvalho wzmocnił środek obrony przychodząc po wygaśnięciu kontraktu z Realem Madryt. Kilka dni później oficjalna strona ogłosiła prawdziwą „bombę transferową” w naszym wykonaniu. Do klubu zawitał jeden z najlepszych napastników świata Radamel Falcao. Nie był to tani zakup, bo Atletico Madryt zażyczyło sobie za niego aż 60 milionów euro. Kolejnymi wzmocnieniami w linii defensywnej byli Nicolas Isimat-Mirin z Valenciennes za kwotę 4 milionów, Eric Abidal, który parę tygodni później został kapitanem zespołu, wypożyczony z Rio Ave 19-latek Fabinho oraz w tym samym wieku Borja Lopez ze Sportingu Gijon za 2,2 miliony. Przyszli także młodzi i obiecujący Gaetano Monachello (od razu został wypożyczony do Cercle Brugge) oraz za 4 miliony sfinalizowaliśmy zakup Anthony’ego Martial’a z Lyonu, co taka polityka transferowa mogła się podobać. Poważnym wzmocnieniem stało się także pozyskanie Jeremy’ego Toulalan’a z Malagi za 5 milionów euro. Pod koniec okna wypożyczyliśmy z Sampdorii Sergio Romero, który z miejsca został zmuszony do pogodzenia się na zostanie pozycją numer dwa między słupkami. Wisienką na torcie było sprowadzenie piłkarza urodzonego w roku 1993, człowieka aspirującego do pewnego miejsca w reprezentacji Francji – Goeffrey’a Kondogbii z FC Sevilli za 20 milionów.

Niestety przyjście wyżej wymienionych zawodników musiało się wiązać z odejściem niektórych naszych ulubieńców, którzy wywalczyli w poprzednim sezonie mistrzostwo Ligue 2. Nie przedłużając kontraktu odszedł Namplays Mendy do lokalnego rywala OGC Nicei.  Czołowy strzelec Ibrahima Toure za 3,75 milionów poszedł do arabskiego Al-Nasr. Georgios Tzavellas, którego w składzie nie widział Claudio Ranieri za darmo zasilił szeregi PAOK’u, a podstawowy prawy obrońca z ubiegłego sezonu Gary Kagelmacher został wypożyczony do Valenciennes. Z naszej wyprzedaży skorzystał także Olimpiakos Pireus kupując Carla Medjaniego za 1,5 milionów euro oraz wypożyczając Denvila Ndingę z opcją pierwokupu za 3 miliony. Klub pozbył się także Edgara Salliego – wypożyczenie do RC Lens, Tristana Dingome – wypożyczenie do Le Havre oraz Dennisa Appiah – definitywnie do SM Caen.

Teraz wszyscy zadają sobie pytanie czy aż tak duża aktywność podczas „mercato” jest opłacalna? Już wszystko okaże się w niedalekiej przyszłości. Na razie z ciężko przepracowanym okresem przygotowawczym, po trzech zwycięstwach i z jednym pechowym remisem jesteśmy liderem ligi. Atmosfera w klubie też jest bardzo dobra i wszystko zmierza w prawidłowym kierunku. Rozsądek prezesa, kunszt trenera, boiskowe doświadczenie, utalentowana młodzież – te atuty trzeba wykorzystać i ze sobą jeszcze lepiej zgrać, a o końcowy efekt będziemy mogli być spokojni. Poniżej prezentujemy wam pełne zestawienie letnich transferów:

Przyszli – 166.2M€:

Radamel Falcao (60M€) – Atletico Madryt

James Rodriguez (45M€) – FC Porto

Joao Moutinho (25M€) – FC Porto

Goeffrey Kondogbia (20M€) – FC Sevilla

Anthony Martial (5M€) – Olympique Lyon

Jeremy Toulalan (5M€) – Malaga CF

Nicolas Isimat-Mirin (4€) – Valenciennes FC

Borja Lopez (2.2M€) – Sporting Gijon

Ricardo Carvalho (0€) – Real Madryt

Eric Abidal (0€) – FC Barcelona

Gaetano Monachello (0€) – Olympiakos Nicosia

Fabinho (wyp.) – Rio Ave

Sergio Romero (wyp.) – Sampdoria Genua

Odeszli – 5.25M€:

Ibrahima Touré (3,75M€) – Al Nasr SC

Carl Medjani (1.5M€) – Olympiakos Pireus

Namplays Mendy (0€) – OGC Nice

Dennis Appiah (0€) – SM Caen

Georgios Tzavellas (0€) – PAOK Saloniki

Florian Pinteaux (0€) – Le Havre

Terence Makengo (0€) – Chateauroux

Chris Malonga (0€) – Vitoria Guimaraes

Denvil Ndinga (wyp.) – Olympiakos Pireus

Dominique Pandor  (wyp.) – Stade de Brest 29

Edgar Salli (wyp.) – RC Lens

Aadil Assana (wyp.) – CA Bastia

Martin Sourzac (wyp.) – FC Bruxelles

Jeremy Labor (wyp.) – FC Bruxelles

Gaetano Monachello (wyp.) – Cercle Brugge

Tristan Dingomé (wyp.) – Le Havre

Gary Kagelmacher (wyp.) – Valenciennes FC

Adriano Pereira Da Silva – szuka klubu

Stephane Dumont – koniec kariery

Emir Bajrami (pow. z wyp.) – Panathinaikos FC

Alexandros Tziolis (pow. z wyp.) – PAOK Saloniki